Kırmızı Kedi Yayınevi Buyrukçu’nun yapıtlarını yayınlamayı durdurdu mu?

Haber

20 Aralık 2015 yılında Muzaffer Buyrukçu’nun tüm yapıtlarını içeren 40 kitabı 5 yılda basmayı ‘taahhüt’ eden Kırmızı Kedi Yayınları, açıklanmayan bir nedenle yayın takviminde yer alan kitapları basmayı durdurdu.

Kırmızı Kedi Yayınevi 40 kitabı 5 yılda basmayı taahhüt etmesine ve bu sürenin dolmasına rağmen ancak 11 kitabı basabildi.

Muzaffer Buyrukçu'nun oğlu olarak yasal varisi ve Gerçekedebiyat’ın yazarı Erdem Buyrukçu, konuyla ilgili sitemize yaptığı açıklamada,  yayınevinin, basılan son kitabı Anında Görüntü’nün telif hakkını da yasal süresi geçmesine karşın daha ödemediğini belirtti.

Erdem Buyrukçu açıklamasında, Muzaffer Buyrukçu’yu temsil eden Onk Ajans’tan ayrılmasından sonra yayınevinin umarsız tavırlar sergilediğini, babasının yasal temsilcisi olarak kendisini ciddiye almadıklarını söyleyerek, “20 Aralık 2015 yılında Onk Ajans aracılığıyla Kırmızı Kedi ile beş yıllık bir sözleşme imzalandı. Yayınevi bu beş yıl içinde babamın 40 kitaptan oluşan yapıtlarını yayınlayacaktı. Ancak bir süre sonra Yayın Yönetmeni değişince sorunlar başladı.” dedi.

Yeni yayın yönetiminin Muzaffer Buyrukçu’nun kitaplarını basmayı iyice yavaşlatması üzerine yine Onk Ajans aracılığıyla "Ek Sözleşme" yapıldığına dikkat çeken Erdem Buyrukçu, “Ekonomik kayıplarıma karşın babamın külliyatının tamamlanması için yasal yollara başvurmak yerine kendileriyle 20 Haziran 2019 yılında ek bir sözleşme imzaladık. Sözleşmede 2019 yılı Ağustos ayıyla 2021 Mayıs ayının sonuna kadar 8 kitabın yayınlanması gerekirken yayın takvimini bir kez daha yerine getiremeyip iki yıl içinde sadece dört kitap yayınladılar...” dedi.

Yaşanan olumsuzlukları sonlandırmak amacıyla  yayınevinin sahibi Haluk Hepkon’a bir mektup yazarak görüşlerini, düşüncelerini ve önerilerini anlattığını ama aylardır kendisine yanıt verilmediğine dikkat çeken Erdem Buyrukçu, “Anlaşılan Haluk Hepkon ve yayın yönetmeni önerilerimi, düşüncelerimi ve yeni bir ek sözleşme isteğimi kabul etmemiş. Olabilir! Ama suskun kalarak değil. Türkiye’nin en büyük yayınevinin bu davranışını anlayabilmiş değilim..." dedi.

"Hakkımı yasal yollardan aramamı bekliyorlar bu nedenle de Ağustos ayında çıkan son kitabın telif ödemesini de yapmadılar.  Ceza ödemeyi göze alarak  Ek Sözleşme‘de yer alan ‚YAYINEVİ, işbu ek protokol ile belirlenen süre ve şekillerde baskıyı uygulamaması halinde, AJANS'ın her türlü zararını tazmin sorumluluğu devam etmek koşulu ile ihlali gerçekleştirdiği tarihe kadar AJANS tarafından düzenlenen fatura miktarının 2 katı bedel kadar cezai şart ödemeyi ve ayrıca sözleşmenin fesih edilmiş sayılacağını, AJANS'ın başkaca yayınevleri ile sözleşme hakkına haiz olacağını kabul ve taahhüt eder. YAYINEVİ, cezai şartın fahiş olmadığını, cezai şart bedeline itiraz etmeyeceğini, dava ve şikayet hakkından vazgeçtiğini beyan eder." diyerek sözleşmenin 4. Maddesine dikkat çeken Buyrukçu, “Yaşananlar ve babam için çok üzgünüm. İte-kaka da olsa devam eden bir beraberliğin bu şekilde sona ermesini istemezdim. Ama bu aşamadan sonra yasal yollardan hakkımı aramaktan başka bir seçeneğim kalmadı.” dedi. 

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.